Kas ir apkures sistēma? Apkures sistēma ir sistēma, kas pievada siltumu mājai, tostarp nodrošina mājokļa mikroklimatu un nosaka mājas vides kvalitāti. Katra māja izmanto dažādus apkures sistēmas tipus, kā arī izmanto tos dažādi.

Manā mājā tiek izmantota centralizētā apkures sistēma kā daudzdzīvokļu mājās un dažreiz individuālā apkures sistēma. Centralizēto apkuri mēs izmantojam tad, kad āras gaisa temperatūra ir mazāka vai vienāda ar 14 grādiem pēc Celsija, bet neizmantojam, ja āras gaisa temperatūra ir lielāka par 14 grādiem pēc Celsija. Ja skatās pēc gadalaikiem, tad centralizēto apkures sistēmu mēs izmantojam no rudens sākuma līdz pavasara vidum.


Mūsu ģimene izmanto individuālo apkures sistēmu, ja mums nepietiek siltuma, kuru pievada centralizētā apkures sistēma. Kā individuālo apkures sistēmu, mēs izmantojam elektrisko sildītāju jeb termoventilatoru. Termoventilators sasilda gaisu, tam strauji izplūstot caur sakarsētām metāla spirālēm. Ierīces sildelementam darbojoties, tiek sausināts gaiss, kā ari sadedzināti un pa istabu izdzenāti putekļi.Kā darbojas centralizētā apkures sistēma? Sāksim ar to, ka mūsu mājas siltuma nesējs ir „Jūrmalas siltums”, kas pievada siltumu daudzām ēkām Jūrmalā.

Viss sākas ar to, ka „Jūrmalas siltums” katlā uzvāra ūdeni jeb notiek siltuma ražošana. Saražotā siltumenerģija tiek pārvadīta līdz ēkām pa siltumtrasēm. Šo siltumenerģijas ceļa posmu līdz ēkai sauc par siltumenerģijas pārvades un sadales sistēmu. Ēkā ir izvietots siltummezgls, kas uzskaita pievadīto siltumenerģiju, kas tālāk tiek novadīta ēkas apkures sistēmā un karstā ūdens uzsildīšanai. Tālāk siltumenerģijas ceļš ēkā sadalās. Siltumenerģija cirkulē radiatoru sistēmā un nodrošina ēkās apkuri. Ar siltumenerģijas palīdzību tiek uzsildīts ēkai pievadītais aukstais ūdens, lai no krāna varētu tecēt karstais ūdens. Karstais ūdens ēkas iekšējā sistēmā nepārtraukti atdziest, bet, lai nodrošinātu cilvēka komfortu un atverot krānu, ūdens tomēr būtu karsts, notiek nepārtraukta karstā ūdens cirkulācija sistēmā un šī ūdens sildīšana. Siltumapgādes sistēmu uztur siltumapgādes komersants, bet apsaimniekotājs uztur ēkas iekšējās sistēmas, tostarp ēkas jumtu.

Piemēram, ja ēkai nepieciešams jumta remonts, tas sakontaktēsies ar uzņēmumu, kas var palīdzēt, un novērsīs konkrēto problēmu.