Zobi ir orgāni, kas griež, sarauj, saberž, mehāniski apstrādā uzturvielas, ietekmē artikulēto skaņu veidošanu un cilvēka izskatu. Zobi ir cieti veidojumi mutes dobumā, kas ir nostiprināti žokļos.
Katram cilvēkam ir divi pāri zobu: piena zobi un patstāvīgie zobi.

Rakstu iesniedza labākā diennakts zobārstniecība Rīgā – Dr. Jūlijas Katkevičas diennakts zobārstniecība.

Piena zobu attīstība sākās vēl pirms bērna piedzimšanas. Cilvēka dzīves laikā zobi šķiļas 2 reizes. Piena zobi bērnam izšķiļas noteiktā secībā no 6 mēnešiem līdz 18 mēn. – 2,6 gadu vecumam. Zem tiem atrodas patstāvīgo zobu aizmetņi. Sākot no 5 – 7 gadu vecumu, piena zobus pakāpeniski nomaina patstāvīgie zobi. Zobu maiņas laiks ir no 6 – 13 gadu vecumā. ieaugušam cilvēkam jābūt 32 patstāvīgiem zobiem, kuriem ir jākalpo visu mūžu.

Katram zobam ir vainadziņš jeb kronītis, kas ir redzamā – baltā daļa. Pārējās zoba daļas atrodas zem smaganas – zoba ligzdiņā. Zobs vēl sastāv no kakliņa un 1 vai 2-3 saknēm, kuru cieši apņem smaganas, kas ir rozā krāsā. Zoba vainadziņā ir dobums, kas pāriet saknes kanālā un beidzas ar atveri. Dobumā ir limfvadi, nervi un asinsvadi, kas kopā ar saistaudiem veido pulpu jeb mīksto audus. Zoba pamatmasu veido – dentīns, kas ir dzeltenā krāsā. Tā sastāvā ir 70 – 72 % minerālvielu. Zoba kronīša un kakliņa rajonā dentīnu pārklāj cietāki audzi – emalja.