Paaudzēm sastrādājoties ne vienmēr būs vienlīdzīgi kompromisi, jo kā jau minēju, viedokļi atšķiras, bet tas ir labi, jo no šīm abām paaudzēm ir ieguvums. Paaudzes ne vienmēr māk sastrādāties, dažreiz jaunā paaudze piekāpjas vecākajai paaudzei, dažreiz tas notiek otrādāk. Manuprāt šādi paaudzes mācās atrast vienlīdzīgu valodu. Katrai personai no šīm paaudzēm zināšanas ir savādākas, atšķirīgākas. Tas, savukārt, ļauj komandai veidot plānu dažādību, kā arī izveidot labu otrās kārtas plānu B. Jo vairāk idejas, jo labāks biznesa plāns tiek izveidots. Jaunā paaudze ir efektīva ar to, ka tie labi pārzina jaunās tehnoloģijas, tie ir ar tūlītēju reaģēšanu un šeit un tagad pieeju. Tas nozīmē, ka šie cilvēki ir ātri un ar augstu atbildības sajūtu, tie nekad nekavēs un vienmēr darbs būs izpildīts noteiktajā laikā.

Savukārt vecā paaudzē parasti ir cilvēki, kas uzticas tikai sev un nevienam citam. Tie ir katrs par sevi, tādi kā noslēgti sevī un īpaši savus plānus neatklāj. Tas varētu būt viens no negatīvajiem mīnusiem, ko parāda šī vecā paaudze, taču šī paaudze ir darbaholiķi. Tas nozīmē, ka darbs, ko viņi būs ieguldījuši no savas puses, būs darīts no visas sirds un dvēseles, bet varbūt tikai tāpēc, ka tie uzskati ir : veiksmīga karjera ir darba rezultāts.

Tomēr tas ir labi, ka komandā strādā gan vecā, gan jaunā paaudze. Liekas, ka tas rezultātu padara daudz interesantāku, ar savu odziņu. Noteikti katrā komandā ir jābūt kādam ar svaigām, jaunām idejām, un kādam ar ne tik jaunām, bet pārbaudītām idejām. Cilvēkiem mūsdienās ir jāmāk sastrādāties ar dažādām paaudzēm, jo tas rada jaunu komunikāciju ar dažādu paaudžu cilvēkiem, tas rada iespēju paplašināt tavu redzes logu un iegūt jaunas un daudzveidīgas zināšanas. Paveras iespēja uz jaunu sadarbību un veiksmīgu karjeru. Informācija nav līdzvērtīga zināšanām. Informācijai kļūstot par galveno produktu jaunajā ekonomiskā un pasaulei slīkstot haotiskos informācijas signālos, atbilstošas un ekskluzīvas zināsanas kļūst arvien vērtīgākas.